Porady

Chcesz być tatą? Pozbądź się szkodliwych nałogów

Portrait of brutal manPodczas starań o dziecko, to kobiety najczęściej zwracają szczególną uwagę na swój tryb życia, dietę, starają się nie nadużywać kofeiny, unikać dymu papierosowego i dbać o wagę. Tymczasem na zdrowie przyszłego dziecka wpływa także styl życia ojca. Jeśli planujesz zostać tatą – zadbaj o siebie!

Zdrowie przyszłego taty

Planując potomstwo przeprowadź generalny „przegląd” dotychczasowego stylu życia. Siłownia, zdrowa dieta, ograniczanie stresu – z pewnością to wszystko wpłynie pozytywnie na jakość nasienia. Jeśli jednak nie spieszno ci do zmian – zobacz, jaki wpływ na płodność i zdrowie dziecka mogą mieć używki i niewłaściwa dieta.

Wpływ alkoholu na jakość nasienia

Alkohol jest jednym z powodów zaburzeń płodności u mężczyzn. Niekorzystnie wpływa na jakość plemników. Zwiększa liczbę anomalii i obniża ich szybkość poruszania się. Dodatkowo zmniejsza ilość testosteronu i zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Badania udowodniły zależność między spożywaniem alkoholu a czasem starań o dziecko . Partnerki mężczyzn regularnie spożywających alkohol zachodziły w ciążę dwa razy później niż partnerki panów, którzy nie spożywali alkoholu wcale.
Na tym jednak nie koniec. Alkohol zmniejsza także przyswajanie cynku, składnika, który bierze udział w tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników.

Wpływ papierosów na nasienie

Palenie papierosów wpływa przede wszystkim na jakość nasienia. Badania wykazały, że u palących mężczyzn liczba plemników zmniejsza się, a ich ruchliwość spada o ok. 13%. Dodatkowo częściej występują nieprawidłowości w morfologii. Jednak problemy z jakością nasienia to nie wszystko. Warto mieć na uwadze, że dym papierosowy szkodzi także twojej partnerce. Jeżeli dalej nie jesteś przekonany do rzucenia palenia, to przynajmniej nie narażaj innych na bierne palenie.
Zadbaj o dietę i ruch
Na płodność i jakość spermy dobrze wpływają produkty bogate w antyoksydanty, witaminę C i E oraz minerały. Zdrowe, pełnowartościowe, dobrze zbilansowane posiłki pomogą pozbyć się nadwagi, która także może prowadzić do obniżenia jakości nasienia.
Jeżeli staracie się o dziecko, to dobry moment, by zacząć dbać o swoją kondycję. Siłownia, właściwa dieta i ograniczenie używek, poprawią także twoje życie seksualne. Dbając o swoje zdrowie będziesz miał pewność, że robisz wszystko, by twoje dziecko urodziło się zdrowe i silne.