Porady

Smartfon w kieszeni to zabójca plemników?

smartfon w kieszeni a plemniki
Smartfon w kieszeni to zabójca plemników?

Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez Twój telefon to fakt. Co jednak jest faktem, a co mitem w kwestii jego wpływu na jakość nasienia?

Promieniowanie telefonu a zdrowie

O wpływie trzymania telefonów w bezpośredniej bliskości ciała rozmawia się już od dawna. Głównie w kontekście oddziaływania promieniowania na mózg w trakcie rozmów, rozwoju płodu u kobiet w ciąży oraz jakości nasienia i bezpłodności u mężczyzn. Mimo wielu przeprowadzonych badań oraz opinii wygłoszonych przez naukowców z całego świata, nadal trudno znaleźć jasną odpowiedź na pytanie czy promieniowanie telefonu faktycznie jest szkodliwe. Niektóre głosy mogą jednak niepokoić.

Badania…

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii, noszenie telefonu w kieszeni spodni i co za tym idzie – narażenie jąder na działanie fal elektromagnetycznych – wpływa na zmniejszenie ruchliwości plemników oraz ich żywotność o 8 punktów procentowych. Liczba półtora tysiąca mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu zwiększa wiarygodność wyników.

Naukowcy zaznaczają także, że rodzaj używanego urządzenia również ma znaczenie na indywidualne rezultaty – różne modele telefonów mogą emitować fale o różnym stopniu nasilenia i w efekcie mniej lub bardziej wpływać na stan nasienia.

… I wnioski

Historie o wręcz smażonych pod wpływem promieniowania plemnikach włożyć można między bajki. Okazuje się jednak, że fale emitowane przez telefon nie są obojętne dla jakości męskiego ejakulatu. O ile zdrowi mężczyźni nie mają poważnych powodów do obaw, to ci, którzy zmagają się z problemami z płodnością powinni zdecydowanie zrezygnować z nawyku noszenia telefonu w kieszeni. 8-procentowe obniżenie jakości nasienia ma w ich przypadku istotne znaczenie.