Bez kategorii

Zamrażanie nasienia szansą na potomstwo

Zamrażanie nasienia szansą na potomstwo!
Zamrażanie nasienia szansą na potomstwo!

Współczesny rozwój profilaktyki i leczenia niepłodności niesie za sobą zaskakujące i innowacyjne rozwiązania. Zamrażanie nasienia daje możliwość zatrzymania męskiej płodności na długie lata. To bardzo dobry sposób dla mężczyzn, którzy chcą w przyszłości zostać ojcami, jednak obecna sytuacja im na to nie pozwala, a ich nasienie jest teraz dobrej jakości. Wraz z wiekiem jakość nasienia ulega znacznemu obniżeniu. Poza tym rośnie ryzyko zachorowań. Na zabieg często decydują się panowie, którzy chorują na nowotwór, a chemioterapia pogorszyłaby jakość nasienia. Jest to dobre rozwiązanie dla mężczyźni, których warunki pracy są ciężkie i pogarszają parametry spermy. Dlaczego więc by nie spróbować zamrozić nasienia dobrej jakości i użyć, gdy będzie potrzebne?

Proces zamrażania nasiena.

Usługę kriokonserwacji (zamrażania nasienia) posiadają w swojej ofercie niektóre laboratoria, specjalizujące się w zagadnieniach dotyczących niepłodności. Nasienie do badania oddaje się po kilkudniowej abstynencji seksualnej. Następnie zostaje ono poddane badaniom dotyczącym jakości. Jeśli nasienie ma dobrą jakość, a więc odpowiednią liczbę plemników, ruchliwość, i inne paramterty, może zostać poddane zamrożeniu w ciekłym azocie. Nasienie zostaje podzielone zazwyczaj na 3 partie (słomki) a każda z nich może zostać wykorzystana kolejno w późniejszym czasie do zapłodnienia in vitro.
Skuteczność kriokonserwacji
Skuteczność jest duża. Odnotowuje się, że po rozmrożeniu 80% plemników jest zdolnych do zapłodnienia. Skuteczność potwierdzają także słowa dr Piotra Lewandowskiego z Przychodni nOvum:
„W nOvum, pierwszy taki szczęśliwy przypadek miał miejsce w 2002 roku, kiedy udało się uzyskać ciążę z nasienia zamrożonego 12 lat wcześniej,  jako zabezpieczenie płodności pacjenta przed leczeniem onkologicznym mówi dr Piotr Lewandowski z warszawskiej Przychodni nOvum – z kolejnych porcji tego samego nasienia uzyskano dwie kolejne ciąże i urodzone dzieci.  Dzięki temu, że mężczyzna zabezpieczył swoją płodność, mamy dziś szczęśliwą pięcioosobową rodzin”1
Mrożenie nasienia to koszt około 300 zł za sam zabieg i rok przechowywania. Każdy kolejny rok jest płatny około 300 zł.

 

Bardzo pozytywny jest fakt, że istnieje duża nadzieja na posiadanie potomstwa przez mężczyzn, którzy zmagają się z chorobami onkologicznymi. Coraz więcej osób decyduje się na zamrożenie nasienia, jednak nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z takiej możliwości! Warto rozpowszechniać ten temat, aby dotarł do jak największej liczby odbiorców.