Porady

Przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu – zbadaj się!

Badanie nasienia - przyczyny niepłodności u mężczyzn
Badanie nasienia – przyczyny niepłodności u mężczyzn

Jedną z przyczyn męskiej niepłodności może być obecność w jego nasieniu przeciwciał przeciwplemnikowych. Badania dowodzą, że aż około 7% przypadków męskiej niepłodności może być spowodowanych tym problemem. Jeśli wraz z partnerką długo staracie się o dziecko bez efektów, w bardzo łatwy i szybki sposób możesz przebadać swoje nasienie pod kątem obecności przeciwciał.

Do tego celu istenieje specjalnie przeznaczony test, zwany testem MAR (ang. mixed antiglobulin reaction). Można go zastosować u wszystkich mężczyzn, ale w szczególności zalecany jest panom, u których istnieje podejrzenie immunologicznej przyczyny niepłodności.

Jeśli podczas standardowego badania nasienia – seminogramu, okaże się, że plemniki mają obniżoną ruchliwość i żywotność oraz są ze sobą zlepione (zjawisko aglutynacji) wykonanie testu MAR jest jak najbardziej wskazane.

 

Nasienie pacjenta, oddane uprzednio poprzez masturbację w centrum zajmującym się diagnostyką, zostaje poddane analizie w celu wykrycia przeciwciał przeciwplemnikowych IgG. Mężczyzna powinien na co najmniej 4 dni przed badaniem zachować abstynencję seksualną. Test polega na wprowadzeniu do nasienia lateksowych kulek, pokrytych przeciwciałami IgG oraz przeciwciałami anty IgG. Jeśli pod mikroskopem będzie można zaoberowować zjawisko łączenia się plemników z kuleczkami, oznacza to, że w nasieniu występują przeciwciała przeciwplemnikowe. Jeżeli dojdzie do połączenia więcej niż 10% plemników z kulkami, wynik testu jest dodatni.

 

Normy

  • do 10 proc. – IgG prawidłowe, w normie
  • 10-50 proc. – wynik podwyższony, zaburzający funkcję plemników
  • powyżej 50 proc. – wynik pozytywny, duże utrudnienie w zajściu w ciążę, konieczne leczenie lub in vitro.1

Nawet przy pozytywnym wyniku testu nie należy się załamywać, tylko podjąć leczenie u specjalisty. Medycyna obecnie jest tak rozwinięta, że nawet duża liczba przeciwciał przeciwplemnikowych nie musi oznaczać niemożności posiadania dziecka.

  1. http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wywiady/test-mar-przeciwcia-a-w-nasieniu