Bez kategorii

Mężczyzno, dbaj o swoje plemniki! – rola suplementacji diety panów, starających się o dziecko

shutterstock_46308448
Wpływ suplementów diety na płodność mężczyzn

W czasach, w których niepłodność jest tak dużym problemem, że zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, naturalnym jest, że specjaliści interesują się tym problemem i wyszukują przyczyn tego stanu rzeczy. Z badań wynika jednoznacznie, że przyczyna niepłodności leży w takim samym stopniu po stronie kobiet i mężczyzn! Szacuje się, że około 40 % przyczyn niepłodności dotyczy kobiet, 40% mężczyzn, a pozostałe 20% obojga partnerów lub sytuacji, w których nie można określić przyczyny. Oznacza to więc, że rola mężczyzny w staraniach o dziecko jest bardzo ważna! Jedną z najistotniejszych kwestii odgrywa prawidłowa dieta.

Najlepszy czas na wprowadzenie zmian

Mężczyzna powinien zacząć dbać o jakość nasienia minimum na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Dlaczego akurat 3 miesiące? Tyle trwa proces produkcji i dojrzewania plemników. Rola mężczyzny w staraniach o dziecko polega właśnie na zgromadzeniu jak największej liczby zdrowych i ruchliwych plemników, co wielokrotnie podwyższa szanse na zapłodnienie partnerki.

Jak dieta wpływa na jakość nasienia?

Jesteś tym, co jesz!

Z badań wynika jednoznacznie – istnieje cały wachlarz niezbędnych do polepszenia jakości nasienia witamin i minerałów oraz bardzo wiele substancji, które plemnikom szkodzą.

Przyszły tatuś powinien sięgać po produkty bogate w: witaminę E, która odpowiedzialna jest za regulowanie hormonów płciowych, cynk, który wpływa na jakość plemników oraz po selen, kwas foliowy (wpływa na ruchliwość plemników), witaminę C i witaminę A. Znajdziesz je w sezonowych owocach i warzywach, orzechach, rybach i zdrowych olejach. Pamiętać należy, że witaminy i minerały podawane w postaci poddanych smażeniu, gotowaniu czy pieczeniu warzyw i owoców tracą na wartości. Na polskim rynku są dostępne suplementy diety przeznaczone specjalnie dla mężczyzn pragnących być ojcami. Bardzo dobry skład posiadają tabletki FertilMan Plus. Preparat zawiera związki, które znacznie poprawiają jakość spermy, ich działanie zostało udowodnione naukowo. Składniki zawarte są w odpowiednich, zgodnie z normami UE. 2 tabletki zażywane 2 razy dziennie w trakcie posiłku przez 3 miesiące znacznie poprawiają jakość nasienia!

Z diety płodności należy bezwzględnie wyeliminować alkohol i papierosy. Picie alkoholu zmniejsza liczbę produkowanych plemników oraz uszkadza ich strukturę. Nadmierne spożywanie alkoholu zmniejsza produkcję testosteronu oraz wchłanianie cyku.

Badania wykazują, że palenie papierosów zmniejsza liczbę plemników o 23% i prowadzi do powstawania wad w ich budowie. Najlepiej więc odstawić wszelkie używki.

Na polskim rynku są dostępne różne preparaty poprawiające jakość nasienia. Najlepiej przeanalizować ich skład i wybrać ten, który zawiera witaminy, minerały i aminokwasy w odpowiednio skutecznych dawkach.