Porady

Plemniki kochają… zimę!

Płodność u mężczyzn a temperatura
Płodność u mężczyzn a temperatura

Czy wiesz, że pora roku, podobnie jak sposób odżywania się czy uprawianie zdrowego stylu życia, ma wpływ na jakość męskiego nasienia? Jakiego rodzaju czynniki są istotne?

Czy istnieje zależność pomiędzy temperaturą na zewnątrz a żywotnością i jakością plemników? Badania dowodzą, że tak!

Badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców na Uniwersytecie Ben-Gurione, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „American Journal of Obstetrics & Gynecology” dowodzą, że jakość męskiego nasienia jest najlepsza na przełomie zimy i wiosny! W badaniu poddano analizie nasienie 6,5 miliona mężczyzn na przestrzeni 3lat. Wyniki okazały się przełomowe – plemników w miesiącach ciepłych było w spermie aż o 2mln mniej niż w zimie! Były one również mniej ruchliwe oraz słabszej jakości.

Być może istnieje związek pomiędzy temperaturą a jakością plemników. Wiadomo powszechnie, że jąder nie można przegrzewać, gdyż prowadzi to do niekorzystnych zmian w nasieniu. Możliwe więc, że wysoka temperatura na zewnątrz również ma negatywny wpływ na spermę. Nie wiadomo jakie są zależności pomiędzy badaniami na ludziach, a na zwierzętach, jednak te drugie wykazały wyraźny wpływ temperatury i nasłonecznienia na pogorszenie się nasienia u zwierząt.

Oczywiście o dobre nasienie należy się starać przez cały czas. Pamiętamy, że siedzący tryb życia, stres, niezdrowe odżywanie się, przegrzewanie jąder i zanieczyszczenia powietrza są czynnikami źle wpływającymi na spermę. Jeśli mężczyzna będzie dbał o swoje plemniki, nawet lato nie będzie im straszne…