Porady

Stres zabija plemniki! Spokojnie podczas starań o dziecko.

Starania o dziecko a stres
Wpływ stresu na starania o dziecko

Mężczyźni z reguły nie są tak emocjonalni i uczuciowi jak kobiety. Nie oznacza to jednak, że uczucia przeżywają mniej intensywnie. Męska psychika różni się od kobiecej. Mężczyźni mają tendencję do tłumienia w sobie emocji,  kobiety zaś są bardziej wylewne.

Stres jest jednak bardzo silną reakcją, która dotyka wszystkich, niezależnie od płci. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Pensylwanii dowodzą, że każda z płci inaczej reaguje na stres. U mężczyzn stres pobudza układ reakcji „walka-ucieczka”. U kobiety zaś stres pobudzał inny obszar, a mianowicie układ limbicznego, czyli uczucia. Mimo tych różnic długotrwały, silny stres sieje spustoszenie w organizmie, niezależnie od płci.

Jak stres wpływa na męską płodność?

Badania opublikowane w czasopiśmie Ferility and Sterility” pokazują, że stres u mężczyzn znacznie obniża jakość nasienia! Plemników jest mniej, są one mniej ruchliwe i wadliwe w budowie. Badanie przeprowadzono na grupie 193 mężczyzn w wieku 38-49 lat.

Inne badanie, przeprowadzone na studentach w Turcji, również udowodniło zależność pomiędzy płodnością a stresem. Studenci zestresowani egzaminami mięli nasienie słabej jakości.

Panowie powinni więc starać się radzić sobie ze stresem, w walce o lepszą płodność i zdrowie.

Kilka rad jak radzić sobie ze stresem:

  • Uprawiaj sport, wydzielane w tym czasie endorfiny powodują, że czujemy się szczęśliwi!
  • Nie tłum w sobie emocji – lepiej od razu powiedz co leży Ci na sercu. Tłumione przez długi czas emocje są jak powiększający się balon, który kiedyś na pewno pęknie… Awantura w tym czasie nieunikniona!
  • Znajdź czas na realizowanie swojego hobby – nigdy nie jest na to za późno!
  • Dbaj o swoje zdrowie – odpowiednia, pożywna dieta, dużo ruchu, wystarczająca ilość snu, to wszystko sprawi, że będziesz bardziej optymistyczny i łatwiej będzie Ci walczyć ze stresem.
  • Rozmawiaj – czasami naprawdę warto się wygadać, aby rozładować napięcie i stres.

Pamiętaj, że sięganie po alkohol, papierosy czy narkotyki to tylko chwilowe rozwiązanie, bardzo zgubne w skutkach na dłuższą metę. Ludzie sięgający po te używki zazwyczaj nie radzą sobie ze stresem. Zdrowy styl życia, zmiana kilku nawyków i większa otwartość mogą zdziałać wiele. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Do dzieła! Weź sprawy w swoje ręce i walcz ze stresem.

Dodaj komentarz