Porady

Wysoka temperatura szkodzi plemnikom! Chroń jądra przed przegrzaniem.

Starasz się o dziecko? Dbaj o temperaturę jąder!
Starasz się o dziecko? Dbaj o temperaturę jąder!

Duża rola mężczyzny w staraniach o dziecko sprawia, że dbanie o dobrą jakość spermy staje się dla nich istotną sprawą. Badania wykazują, że aż 40% przypadków niepłodności leży po stronie mężczyzn. Wiele z nich wymaga leczenia. Jednak często wystarczy zmiana zwykłych codziennych nawyków, aby polepszyć jakość nasienia! Zacznij już od dzisiaj!

 

Mężczyzna starający się o dziecko powinien wziąć sobie do serca, że plemniki nie lubią wysokiej temperatury. Idealnym stanem byłoby, gdyby temperatura w jądrach była o 1-2 °C niższa od temperatury ciała. Jądra, dzięki swojemu położeniu w mosznie, a nie np. w jamie brzusznej (gdzie byłoby znacznie cieplej) mają około 35 stopni. To idealna temperatura do prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy. Łatwo jest ją niestety zaburzyć. Dowiedz się, czego należy unikać, aby temperatura jąder została niezachwiana.

  • Noszenie obcisłej bielizny i spodni prowadzi do zwiększenia temperatury w jądrach! Zamień ją na przewiewną, luźną i wykonaną z wysokiej jakości materiałów.
  • Jeśli jesteś zwolennikiem seansów w saunie, zrezygnuj z nich w czasie starań o potomstwo.
  • Niewskazane dla przyszłych ojców są także gorące kąpiele.
  • Wielogodzinne siedzenie w miejscu powoduje przegrzanie się jąder. Narażeni są na to szczególnie zawodowi kierowcy, którzy większość swojego czasu spędzają za kółkiem.
  • Trzymanie laptopa na kolanach nagrzewa jądra i zaburza tym samym proces spermatogenezy.
  • Badania opublikowane w czasopiśmie „Fertility and Sterility” pokazały, że na gorszą jakość nasienia ma także wpływ trzymanie telefonu komórkowego blisko jąder.

 

 

Wprowadzenie do swego życia paru zmian może polepszyć jakość nasienia i ułatwić zapłodnienie. Przegrzewanie jąder może być jedną z wielu przyczyn męskiej niepłodności. Warto jednak spróbować wyeliminować złe nawyki, być może okaże się to wystarczającym rozwiązaniem ku lepszej płodności!

Dodaj komentarz